mniszek pospolity leczniczy korzeń mniszka lekarskiego

Mniszek Pospolity – Leczniczy Korzeń z Mniszka Lekarskiego

Dlaczego korzeń z mniszka lekarskiego odtruwa i leczy wątrobę? Herbata z korzenia mniszka potrafi wyleczyć, nawet z ciężkiego raka. Czy to dlatego, że mniszek pospolity jest bogaty w przeciwutleniacze ?

Innym super produktem roślinnym obfitującym w antyoksydanty jest zielona herbata matcha w proszku. Ta japońska herbata jest gigantem wśród antyoksydantów.

 

Leczniczy Korzeń z Mniszka Lekarskiego (Tzw. Mniszek Pospolity) Stosowano Do Leczenia Już Setki Lat Temu

 

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) zwany też mniszkiem pospolitym rośnie dziko w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W ogrodach i uprawach traktuje się go jako uciążliwy chwast.

Istnieje wiele odmian mniszka lekarskiego, (na całej kuli ziemskiej jest ich ponad 2000 gatunków), ale wspólny mniszek lekarski jest naukowo znany jako Taraxacum officinale. Historycznie uważa się, że roślina wyewoluowała około 30 milionów lat temu w Eurazji.

Pierwsza wzmianka o mniszku lekarskim (mniszku pospolitym) używanym jako lek została napisana przez lekarzy z Bliskiego Wschodu w X i XI wieku. Walijskie medykamenty wymyślone już w XIII wieku wykorzystywały zarówno liście, jak i korzenie mniszka lekarskiego.

Nie bez powodu mniszek pospolity, nazywa się mniszkiem lekarskim.

Większość ludzi uważa korzeń mniszka lekarskiego jedynie jako trawnikowy i chodnikowy chwast. Jednak prawda jest taka, że ​​zarówno korzeń mniszka lekarskiego, jak i liście mniszka są pełne korzyści zdrowotnych.

Na przykład, czy wiesz, że ten dar natury może pomóc chronić nas przed osteoporozą, chorobą Alzheimera, cukrzycą, a nawet rakiem?

Jest również znany ze swoich właściwości moczopędnych i odtruwających wątrobę.

Zapisy dotyczące wykorzystania mniszka lekarskiego w medycynie sięgają X wieku. Był wykorzystywany do poprawy zdrowia pęcherza i dróg moczowych, a także do wspomagania zdrowia wątroby. Mniszek lekarski był również stosowany w leczeniu zapalenia wątroby, kamieni żółciowych i żółtaczki.

 

Kiedy i Jak Zbierać Liście Mniszka Lekarskiego Na Surówkę ?

 

Wartości Odżywcze Ziela Mniszka Lekarskiego (Mniszka Pospolitego)

 

Ziele mniszka lekarskiego znajduje się na liście najbardziej zalecanych warzyw doktora Josepha Mercoli.

“Faktem jest, że liście mniszka lekarskiego dostarczają 535 procent zalecanej dziennej wartości witaminy K, która może być najważniejszym źródłem każdej innej opartej na roślinach żywności w celu wzmocnienia kości, ale może również odgrywać rolę w zwalczaniu choroby Alzheimera przez: ograniczanie uszkodzeń neuronów w mózgu.

Ziele mniszka lekarskiego dostarcza także 112% dziennego minimalnego zapotrzebowania na witaminę A jako antyutleniacz, który jest szczególnie korzystny dla skóry, błon śluzowych i wzroku. Flawonoid zwany zeaksantyną chroni siatkówkę przed promieniami UV, podczas gdy inne, przede wszystkim karoten, luteina i kryptoksantyna, chronią organizm przed rakami płuc i jamy ustnej.

Potrzebujesz więcej korzyści? 

Ziele mniszka ma wysoką zawartość błonnika, co pomaga organizmowi w pozbyciu się odpadów. Te warzywa zawierają również witaminy C i B6, tiaminę, ryboflawinę, wapń, żelazo (niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek), potas (pomagający regulować częstość akcji serca i ciśnienie krwi) oraz mangan. 

Inne składniki odżywcze obecne w liściach mniszka lekarskiego to kwas foliowy, magnez, fosfor i miedź” – dr Joseph Mercola.

 

Korzeń z Mniszka Lekarskiego (Mniszka Pospolitego) – Właściwości Lecznicze

 

Istnieją bogate właściwości lecznicze korzenia mniszka lekarskiego, które stymulują funkcje żołądka, wątroby, wydzielanie żółci, a także działanie moczopędne w celu wyeliminowania toksyn i odpadów metabolicznych z moczem.

Korzeń mniszka lekarskiego jest używany jako naturalny środek do leczenia:

 • Zaburzeń trawienia: słabe trawienie, zapalenie żołądka, refluks żołądkowy, niestrawność.
 • Pęcherzyka żółciowego: zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych i niszczy kamienie żółciowe w celu eliminacji.
 • Płuca: astma, zapalenie oskrzeli, świszczący oddech, zakażenie, rak.
 • Wątroba: dysfunkcja wątroby, marskość wątroby, zapalenie wątroby, choroba wątroby, rak
 • Nerki: rozbija kamienie, infekcje, oczyszcza.
 • Problemy ze skórą: trądzik, egzema, łuszczyca.
 • Zapalenie: bóle stawów, dna moczanowa, skurcze mięśni.
 • Krew: poprawia i reguluje ciśnienie krwi, pobudza krążenie krwi.
 • Wzrok: nocna ślepota, słaba widoczność.

 

Mniszek Lekarski Na Wątrobę

 

Andrew Chevallier w swojej książce “Encyclopedia of Herbal Medicine” mówi, że mniszek lekarski pomaga detoksykować wątrobę i promować zwiększoną produkcję żółci.

Funkcją naszej wątroby jest wytwarzanie żółci, która pomaga filtrować i oczyszczać krew.

Ten chwast leczniczy (mniszek pospolity) zwiększa czynność wątroby, eliminując toksyny i przywracając nawodnienie i równowagę elektrolitową. Mniszek lekarski zawiera gorzki związek taraxacin, który powoduje kurczenie się pęcherzyka żółciowego w celu zwiększenia przepływu żółci. Zdolność mniszka pospolitego do zwiększenia przepływu żółci pomaga odtruć wątrobę.

Według Bartrick’s Encyclopedia of Herbal Medicine, dla wszystkich schorzeń wątroby najskuteczniejszym jest mniszek lekarski i łopian.

Jedno z badań na myszach stwierdza, że ​​liść mniszka lekarskiego promuje zdrowe profile lipidowe, zmniejsza oporność na insulinę i hamuje gromadzenie się tłuszczu w wątrobie. Co więcej, roślina ta wykazuje ochronny wpływ na hepatotoksyczność ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające.

Mniszek lekarski na wątrobę jest idealny. Stosowany jest z powodzeniem w takich chorobach jak żółtaczka i zapalenie wątroby, ale także marskość wątroby. Jednak nie należy go przyjmować, jeśli występuje żółtaczka mechaniczna.

 

mniszek pospolity i herbata z korzenia mniszka lekarskiego na raka i wątrobę

 

Uzdrawiająca Herbata z Korzenia Mniszka Lekarskiego (Mniszka Pospolitego) Na Wątrobę

 

Wątroba jest jednym z najważniejszych Twoich organów. To dlatego, że zajmuje się wszystkimi aspektami trawienia i metabolizmu ciała. Samodzielnie rozkłada toksyny, które trafiają do Twojego ciała, aby mogły zostać wydalone przez nerki.

Jeśli jest nieprawidłowa czynność wątroby, wszystkie jej funkcje mogą być poważnie zagrożone. Twoja wątroba musi być wolna od toksyn, a korzeń mniszka lekarskiego jest tym ziołem, który jej w tym pomoże.

Liście i korzenie z mniszka lekarskiego są używane w medycynie.

Korzeń mniszka lekarskiego jest częścią, która pomaga oczyścić wątrobę. Związki w korzeniu mniszka powodują wzrost produkcji żółci. Wzrost żółci pomaga poprawić trawienie. Zwiększona produkcja żółci pomaga również wątrobie w usuwaniu toksyn.

Korzeń mniszka pospolitego szybko i skutecznie oczyszcza wątrobę.

Mniszek pospolity jest również pełen witamin i składników odżywczych, które wspomagają gojenie wątroby. Korzeń mniszka lekarskiego jest dostępny jako nalewka, sproszkowany ekstrakt i jako herbata. Jeśli chcesz zrobić głębokie płukanie wątroby, herbata mniszka lekarskiego jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Jak przygotować i pić herbatę z mniszka lekarskiego ?

 

 1. Do 1 szklanki gorącej wody wrzuć ekologiczną torebkę z herbatą z korzenia mniszka lekarskiego.
 2. Pozwól herbacie zaparzyć się przez co najmniej 10 minut.
 3. Pij tę herbatę z mniszka lekarskiego trzy do czterech razy dziennie.

Jeśli masz problemy ze wzdęciami lub zatrzymywaniem wody, możesz jeszcze bardziej poprawić swoją detoksykację, dodając do każdej filiżanki herbaty łyżkę czystego niesłodzonego soku z żurawiny i łyżkę świeżo wyciśniętego organicznego soku z cytryny.

Pomoże to Twoim nerkom wypłukać nadmiar wody i soli z organizmu.

Po każdej filiżance herbaty należy wypić filiżankę przefiltrowanej wody. Co dzień należy pić co najmniej 2 litry wody. Detox wątroby powinien trwać od 3 do 10 dni, przy czym średnia wynosi siedem. Nie ma zwiększonej korzyści z przeprowadzania detoksów trwających dłużej niż dziesięć dni.

Oczyszczenie wątroby herbatą z korzenia mniszka lekarskiego może wywołać kilka nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Niektórzy ludzie odczuwają łagodny efekt przeczyszczający. Dzieje się tak, ponieważ korzeń mniszka lekarskiego sprzyja zdrowiu trawiennemu i oczyszcza przewód pokarmowy z toksyn. Powinno to trwać maksymalnie trzy dni i powinno być łagodne.

Następnie zacznie poprawiać się trawienie.

Ze względu na wpływ korzenia mniszka lekarskiego na produkcję żółci, jeśli masz chorobę woreczka żółciowego, kamienie żółciowe lub inne problemy z woreczkiem żółciowym, przestrzega się przed użyciem korzenia mniszka lekarskiego. Najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Korzeń mniszka lekarskiego oddziałuje negatywnie na lit i niektóre antybiotyki. W przypadku przyjmowania litu lub stosowania antybiotykoterapii należy zapytać lekarza przed rozpoczęciem płukania wątroby.

Podsumowując, codziennie nasza wątroba zajmuje się trawieniem, metabolizmem toksyn, kontrolą hormonalną i wieloma innymi ważnymi czynnościami. To może być przytłaczające. Mleczko oczyszczające z korzenia mniszka lekarskiego może pomóc wątrobie zachować zdrowie i wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie.

Korzeń mniszka lekarskiego jest jednym z najlepszych ziół dostępnych do oczyszczania wątroby. Korzeń mniszka pomaga wątrobie wypłukiwać toksyny i ułatwia trawienie pokarmu przez wątrobę. Promuje również uzdrawianie.

Detox zrobiony z herbaty korzenia mniszka lekarskiego to najszybszy i najłatwiejszy sposób na odtrucie wątroby. Pewne ulepszenia, takie jak liście mniszka lekarskiego, sok żurawinowy i sok z cytryny, mogą sprawić, że płukanie wątroby będzie jeszcze bardziej efektywne.

Picie herbaty z korzenia mniszka lekarskiego jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów na oczyszczanie wątroby z toksyn.

 

Korzeń Mniszka Lekarskiego Na Raka, Gdyż Mniszek Pospolity Jest Lepszy Od Chemioterapii 

 

Istnieje również duże podekscytowanie zdolnościami mniszka lekarskiego do walki z rakiem.

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że komórki nowotworowe wymarły po zaledwie 48 godzinach ekspozycji na ekstrakt z mniszka lekarskiego. Efekt utrzymywał się nawet dla komórek rakowych, które uznano za oporne na chemioterapię.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.

Inne badanie na temat mniszka lekarskiego i nowotworów opublikowane w International Journal of Oncology wykazało, że herbata mniszka lekarskiego była skuteczna przeciwko rakowi piersi i rakowi prostaty.

Związki w ekstraktach z mniszka lekarskiego wydają się powodować apoptozę lub śmierć komórek rakowych. Innymi słowy, chore komórki w zasadzie popełniają samobójstwo. Nawiasem mówiąc, ekstrakty z mniszka mają tendencję do celowania tylko w komórki rakowe – pozostawiając nienaruszone zdrowe komórki.

 

Picie herbaty z mniszka lekarskiego leczy białaczkę

 

Historia 72-letniego Johna DiCarlo obiegła świat, kiedy powiedział w wiadomościach CBS News, że herbata z mniszka lekarskiego uratowała mu życie, po tym, jak inne leki medyczne na jego białaczkę zawiodły.

“John DiCarlo, lat 72, został przyjęty do szpitala trzy lata temu z białaczką. Nawet po agresywnym leczeniu został odesłany do domu, aby uporządkować swoje sprawy z żoną i czwórką dzieci.

Klinika raka zaproponowała, żeby spróbował herbaty. Cztery miesiące później wrócił do kliniki w remisji. Od trzech lat jest wolny od raka.

Powiedział, że jego lekarz przypisuje mu mniszka lekarskiego” – CBS News.

 

Mniszek Lekarski (Mniszek Pospolity) – Właściwości Lecznicze

 

Witamina K i Antyoksydanty w Mniszku Lekarskim Leczą Raka

 

Liście i kwiaty mniszka lekarskiego (mniszka pospolitego) są szczególnie bogate w przeciwutleniacze i fitoskładniki, które zwalczają raka.

Dzięki zdolnościom zwalczania wolnych rodników wykazano, że mniszek lekarski jest skuteczny w zabijaniu różnych komórek nowotworowych. Ponadto, mniszek lekarski może spowolnić wzrost raka i zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Ponadto medycyna ziołowa i ludowa stosuje mniszka lekarskiego jako profilaktykę raka piersi i prostaty.

Dlatego mniszek lekarski na raka może się rewelacyjnie sprawdzić.

Roślina ta jest bardzo bogata w witaminę K, co znacznie zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, wynika z badań. W rzeczywistości witamina K okazała się skuteczna jako naturalna metoda leczenie raka.

“Witamina K jest niezbędną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która odgrywa ważną rolę w zdrowiu kości i serca, i czy wierzysz, że mniszek lekarski zawiera ponad 500% dziennej wartości? To sprawia, że mniszek lekarski jest doskonały w zapobieganiu niedoboru witaminy K. Witamina K jest główną witaminą zaangażowaną w mineralizację kości i krzepnięcie krwi – w rzeczywistości witamina K buduje kości lepiej niż wapń !” – draxe.com

Tutaj jeszcze kolejny cytat mówiący o tym, jak ważna jest witamina K:

“Wykazano, że witamina K jest skuteczna jako naturalne leczenie raka, w tym zmniejsza ryzyko raka prostaty, okrężnicy, żołądka, nosa i jamy ustnej. W jednym badaniu przeprowadzonym w 2014 r. opublikowanym w Journal of Nutritionktóre obejmowało ponad 7 000 uczestników, stwierdzono, że witamina K ma moc znacznie zmniejszającą ryzyko raka i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych” – draxe.com.

Korzeń mniszka lekarskiego był badany pod kątem jego zdolności do walki z rakiem, a wyniki wydają się naprawdę zachęcające. Na przykład badanie kanadyjskie z 2011 roku stwierdza, że ​​ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego indukuje śmierć komórek czerniaka bez wpływu na zdrowe komórki.

Co więcej, roślina ta zawiera luteolinę, która jest silnym flawonoidem o potencjale zapobiegania i leczenia raka. W rzeczywistości niszczy istotne składniki komórek nowotworowych, gdy się do nich przyczepia. Czyniąc je nieskutecznymi i niezdolnymi do reprodukcji. (Według badania raka prostaty).

“Inną ważną zaletą mniszka lekarskiego są jego silne właściwości przeciwutleniające. Przeciwutleniacze są substancjami, które pomagają zapobiegać pewnym typom uszkodzeń komórek, zwłaszcza powodowanym przez utlenianie. Organizm wykorzystuje przeciwutleniacze do walki z wolnymi rodnikami, które są bardzo niebezpieczne dla tkanek organizmu i wiążą się z rakiem i przedwczesnym starzeniem.

Na szczęście, picie herbaty mniszka pomaga ciału unikać uszkodzeń komórek przez wolne rodniki. W rzeczywistości, badanie przeprowadzone w 2011 roku przez Departament Chemii i Biochemii na University of Windsor w Kanadzie wykazało, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego był skuteczny w zabijaniu różnych nowotworów w wyniku ich zdolności do walki z wolnymi rodnikami” – draxe.com.

 

Domowa Herbata ze Świeżego Korzenia Mniszka Lekarskiego Na Odtruwanie Wątroby i Leczenie Raka

 

Chcesz sam zrobić herbatę z korzenia mniszka lekarskiego?

Warto, ponieważ świeży korzeń z mniszka ma dużo większą moc odtruwającą wątrobę i jest skuteczniejszy w walce z rakiem.

Oto przewodnik, w jaki sposób możesz to zrobić. Mniszek lekarski (mniszek pospolity) rośnie dziko, więc wystarczy wybrać się poza miasto na pola i łąki. Tylko pamiętaj, aby zbierać prawdziwy mniszek lekarski, ponieważ istnieją podobne rośliny do mniszka.

Wykop korzeń mniszka lekarskiego. Staraj się, aby korzeń rośliny pozostał nienaruszony.

 • Oddziel korzeń mniszka od innych składników, takich jak łodygi, liście i kwiaty. Następnie umyj korzeń i dokładnie wyczyść pod bieżącą wodą.
 • Liście i kwiaty mniszka mają swoje własne korzyści zdrowotne, więc nie wyrzucaj ich. Możesz dodać posiekane liście do herbaty, aby uzyskać dodatkowe korzyści zdrowotne.
 • Wlej wody pitnej do garnka i zagotuj.
 • Teraz grubo posiekaj korzeń mniszka. Następnie włóż dwie łyżeczki posiekanego korzenia do garnka. Przykryj i gotuj na małym ogniu przez 1 minutę.
 • Zdejmij garnek z ognia i pozwól mniszkowi poleżeć w tej wodzie przez 40 minut.
 • Opróżnij korzeń i ciesz się herbatą z korzenia mniszka.

Możesz użyć suszonego korzenia mniszka lekarskiego zamiast świeżych. Proces jest wciąż taki sam, ale gotowanie korzenia zajmuje  5-10 minut.

Pij jedną lub dwie filiżanki herbaty z korzenia mniszka lekarskiego dziennie, aby odtruć wątrobę i walczyć z rakiem.

 

kwiaty liście i korzeń z mniszka lekarskiego mają właściwości lecznicze

 

Korzeń Mniszka Lekarskiego Leczy z Chorób Oczu

 

Na 77 stronie książki “Dieta lecznicza i rozdzielna” Giennadij Małachow opisuje historią kobiety, która leczyła zaćmę, pijąc mieszankę soku z mniszka lekarskiego. Oto fragment tekstu:

Sok z mniszka lekarskiego jest skuteczny w leczeniu chorób oczu. N. Walker opisuje przypadek pewnej kobiety, która z powodu zaćmy całkowicie straciła wzrok. Po trzyletnim, bezskutecznym leczeniu powiedziano jej, że już nigdy nie będzie widzieć.

Wtedy postanowiła zastosować naturalne metody leczenia.

Oczyściła organizm, zaczęła jadać tylko surowe owoce i warzywa (bez modyfikowanych skrobi i cukrów) i pić codziennie: 250 gramów soku z marchwi, selera, pietruszki i mniszka lekarskiego; 250 gramów soku z marchwi; 250 gramów marchwi, selera, pietruszki, szpinaku; 250 gramów soku z marchwi i szpinaku.

Po upływie roku wzrok poprawił się na tyle, że mogła czytać gazety i czasopisma za pomocą szkła powiększającego”.

Giennadij Małachow zaleca wyciskać sok z liści i korzeni mniszka lekarskiego w okresie maj-czerwiec.

Mniszek lekarski zawiera zeaksantynę, karotenoid, który ma moc ochrony siatkówki przed szkodami wyrządzonymi przez promienie UV. Przez regularne spożywanie soku z mniszka lekarskiego można zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej.

Kiedy będziesz wiosną i latem na spacerze, zerwij liście, kwiaty mniszka lekarskiego. Możesz użyć ich jako dodatek do surówek, zrobić herbatę z mniszka, a nawet miód z kwiatów mniszka pospolitego. Spróbuj też wyrwać korzeń mniszka lekarskiego i wycisnąć z niego sok w wyciskarce.

Tylko uważaj na dłonie, bo mniszek wydziela biały sok, który zostawia ślady na skórze.

Ja wykorzystuję kwiaty, liście i korzeń mniszka lekarskiego do posiłków, koktajli i świeżo wyciskanych soków. Spożywam go, bo wiem, jak bardzo jest zdrowy.

Podobno w promieniu kilometra od naszego miejsca zamieszkania rośnie wszystko, co jest nam potrzebne do jedzenia i leczenia. Im więcej wiem o polnych, dzikich roślinach takich jak mniszek pospolity, tym bardziej zgadzam się z tym stwierdzeniem.


Źródła:

„Dieta lecznicza i rozdzielna” Giennadij Małachow, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa

http://www.healthstartsinthekitchen.com/2013/01/14/dandelion-tea-for-liver-cleansing/#

http://www.healthy-holistic-living.com/dandelion-tea-detoxify-liver-kidneys-kills-cancer-purifies-blood.html

https://www.naturalhealth365.com/detox-deandelion-root-2104.html

https://draxe.com/dandelion-tea/

https://juicing-for-health.com/dandelion-root-detox-lungs-liver

http://foodfacts.mercola.com/dandelion-greens.html

http://www.cbc.ca/news/canada/windsor/cancer-killing-dandelion-tea-gets-157k-research-grant-1.1248382

By Zero-X at Flickr (English wikipedia that got it from Flickr.) [Public domain], via Wikimedia Commons