zielona herbata matcha w proszku jest zdrowsza od liściastej herbaty chińskiej

Zielona Herbata Matcha w Proszku 137 Razy Lepsza Od Chińskiej

Czy wiesz, że zielona herbata matcha w proszku jest prawdopodobnie najzdrowszą herbatą na świecie. Sproszkowana matha jest potężnym przeciwutleniaczem i bije na głowę zwykłą zieloną liściastą herbatę.

Innym dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki, są jagody borówki amerykańskiej. Sprawdź jakie niezwykłe korzyści mają te małe owoce.

 

Gdzie Uprawia Się Zieloną Herbatę Matcha i Jak Narodziła Się Tradycja Picia Herbaty Matcha w Proszku ?

 

W języku japońskim “cha” oznacza herbatę, a “ma” oznacza proszek, zatem słowo matcha tłumaczy się dosłownie jako sproszkowana zielona herbata.

Uważa się, że pierwsze nasiona zielonej herbaty zostały przywiezione do Japonii z Chin przez Zen Monk Eisai w 1191 roku n.e., który zasadził je na terenie świątyni w Kioto. Eisai, który wprowadził filozofię Zen do Japonii, był pierwszą osobą, która miażdżyła i spożywała liście zielonej herbaty w postaci sproszkowanej.

Tak więc Zen i zielona herbata matcha w proszku stały się ze sobą nierozerwalnie związane, w formie wykwintnej ceremonii parzenia herbaty. Picie zielonej herbaty matcha jako centralnego punktu ceremonii parzenia herbaty było doskonałym wyborem, ponieważ matcha stymuluje obecność umysłu, czujność umysłową i spokój.

Te głębokie fizjologiczne zalety matcha wyczuwane przez znamienitych mędrców Japonii są obecnie potwierdzane przez współczesną naukę. Publikowanych jest coraz więcej badań poświęconych zdrowotnym korzyściom zielonej herbaty.

 

Zielona herbata matcha w proszku używana w tradycyjnych japońskich ceremoniach parzenia herbaty, uważana jest za najwyższej jakości herbatę dostępną w Japonii.

 

Herbata matcha (czasami pisana mat-cha) pochodzi z tej samej rośliny Camellia sinensis, co wszystkie inne odmiany herbaty, w tym herbata zielona, ​​czarna, oolong, biała i pu-erh. Jednak procedury uprawy i przetwarzania stosowane do produkcji matchy są zupełnie inne niż w przypadku innych herbat.

Procedury te nie tylko nadają jej subtelną słodycz, ale także przyczyniają się do unikalnych korzyści zdrowotnych z zielonej herbaty matcha w proszku.

Produkcja herbaty matcha obejmuje pokrycie roślin herbacianych matami bambusowymi na kilka tygodni przed zbiorami na wiosnę. Brak światła powoduje, że liście herbaty stają się ciemnozielone i wytwarzają duże ilości leczniczej teaniny.

Po zebraniu ciemnozielone liście herbaty są parzone, a następnie rozłożone na płasko i pozostawione do wyschnięcia. Po wyschnięciu liście sortuje się według gatunku. Te suszone liście zielonej herbaty, znane jako tencha (lub ten-cha), mogą być używane jako takie do parzenia wysokiej jakości zielonej herbaty, lub mogą być zmielone w celu wytworzenia drobnego proszku zielonej herbaty, który znamy jako matcha.

Mielenie liści zielonej herbaty matcha na proszek jest czasochłonnym procesem. Zmielenie 30 gramów matchy może potrwać do godziny.

Praktyki rolnicze w Japonii w zakresie uprawy i zbioru zielonej herbaty były tradycyjnie “czyste” od wieków. Ze względu na fakt, że herbata matcha musi być starannie wyhodowana, ocieniona, zbierana ręcznie, a następnie mielona.

Jest to bardzo praktyczny proces, podobnie jak przy produkcji wina.

Wielkość herbaty matcha produkowanej w Japonii jest niewielka, a ta wyjątkowa roślina jest delikatna i wymaga stałej uwagi i troski. Ponieważ spożywany jest cały liść, dokłada się wszelkich starań, aby rośliny (w szczególności 2-3 ostatnie liście) używane do produkcji zielonej herbaty matcha w proszku, były wolne od chemii.

 

zielona herbata matcha w proszku właściwości i korzyści zdrowotne

  

Co Zawiera Zielona Herbata Matcha w Proszku ?

 

Zielona herbata matcha w proszku zawiera ogromną ilość korzystnych dla zdrowia związków chemicznych. Wymienię tylko te podstawowe.

Teofilina – Ta unikalna forma kofeiny występuje tylko w herbacie, szczególnie zielonej. Teofilina uwalnia się bardzo powoli, w ciągu 8-10 godzin, zapewniając w ten sposób trwałą energię bez negatywnego wpływu kofeiny.

L-Teanina – Jest to ważny aminokwas występujący wyłącznie w zielonej herbacie. Wykazano, że L-Teanina znacznie zwiększa fale alfa w mózgu. Wywołuje to głęboki relaksujący i uspokajający efekt, a także zwiększa czujność i zdolność uczenia się.

TermogenikiZielona herbata od dawna jest badana jako pomoc odchudzająca. Badania wskazują, że picie zielonej herbaty może zwiększyć metabolizm o 35-40%, zwiększając zdolność spalania tłuszczu bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Badanie opublikowane w grudniu 1999 w American Journal of Clinical Nutrition potwierdza, że:

Zielona herbata ma termogeniczne właściwości i wspiera utlenianie tłuszczu poza wartość wytłumaczalną zawartością kofeiny. Ekstrakt zielonej herbaty może odgrywać rolę w kontroli składu ciała poprzez aktywację termogenezy lub utleniania tłuszczu albo obu jednocześnie” – pl.wikipedia.org.

Przeciwutleniacze – Katechiny znajdujące się w zielonej herbacie matcha w proszku są jednymi z najpotężniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, dzięki czemu mają silne działanie przeciwstarzeniowe na organizm. Przeciwutleniacze w zielonej herbacie są 100 razy silniejsze niż witamina C i 25 razy silniejsze niż witamina E. Herbata zielona Matcha w proszku zawiera 70 razy więcej antyoksydantów niż sok pomarańczowy i 9 razy więcej beta-karotenu niż szpinak.

ChlorofilZielona herbata matcha zawiera wyjątkowo wysoki poziom chlorofilu, dlatego ma genialny kolor szmaragdowozielony. Chlorofil jest jednym z najsilniejszych detoksykatorów krwi, a także wspiera zdrową alkaliczność krwi.

 

Trwające badania potwierdzają wiele deklarowanych korzyści z zielonej herbaty. Szczególnie interesujące są badania medyczne i naukowe, poświęcone poniższym zagadnieniom:

 

Polifenole i katechiny – Te składniki fitochemiczne szybko stały się znane jako najsilniejsze substancje zwalczające nowotwory znane człowiekowi. Herbata zielona matcha w proszku zawiera najwyższe poziomy tych cennych pochodnych.

AdaptogenyZielona herbata matcha jest “adaptogenem”, co oznacza, że ​​wspomaga nadnercza poprzez obniżenie poziomu hormonu “stresu” kortyzolu.

Katechiny obniżające ciśnienie krwi – Zielona herbata matcha w proszku zawiera specyficzne katechiny, które mogą obniżyć ciśnienie krwi poprzez zapobieganie skurczom naczyń krwionośnych.

Regulacja cholesterolu – Wykazano, że zielona herbata jest jak lek na obniżenie poziomu cholesterolu. Obniża poziom cholesterolu LDL (“złego”), nie wpływając jednak na cholesterol HDL (“dobry”).

Stabilizatory cukru we krwi – Polisacharydy zawarte w zielonej herbacie mogą chronić przed skokami poziomu insuliny, dzięki czemu stabilizują poziom cukru we krwi.

Przeciwbakteryjne właściwości – Zielona herbata matcha w proszku zawiera silne antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Dzięki czemu może zapobiegać wielu dolegliwościom, w tym grypie, przeziębieniu, zatruciu pokarmowemu itd.

Te antybakteryjne katechiny zapobiegają również próchnicy zębów i chorobom dziąseł, jak również łagodzą nieświeży oddech poprzez równoważenie mikroflory jelitowej.

 

Zielona Herbata Matcha – Właściwości, Parzenie i Historia

 

Zielona Herbata Matcha w Proszku Na Odchudzanie

 

Obecnie pojawiają się liczne badania potwierdzające silny efekt, jaki może mieć picie zielonej herbaty matcha w proszku na utratę wagi.

Z uwagi na to, że zielona herbata matcha jest “turbo-naładowaną” wersją zwykłej zielonej herbaty, zdolność matcha do ułatwiania odchudzania jest znacznie większa. Kiedy spożywasz filiżankę matcha, zużywasz od około 6 do 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Dzięki czemu jest to idealny produkt ułatwiający naturalną, zdrową utratę wagi w skuteczny sposób.

Poniżej znajduje się krótki przegląd mechanizmów, dzięki którym zielona herbata matcha w proszku może przyspieszyć utratę wagi.

“Udowodniono, że zielona herbata ma wiele zalet w zakresie utraty wagi. Pomaga przyspieszyć metabolizm, powodując w organizmie spalanie większej ilości kalorii, pomaga w utrzymaniu organizmu w spalaniu kalorii w postaci tłuszczu i może pomóc w stłumieniu apetytu. Zielona herbata i odchudzanie są również łatwiejsze dzięki temu, że zielona herbata jest naturalnie prawie całkowicie pozbawiona kalorii” – zenmatchatea.com. 

Spal więcej kalorii, a stracisz więcej tłuszczu.

Badania przeprowadzone w Szwajcarii w latach 90. wykazały, że osoby z nadwagą przyjmujące suplementy zielonej herbaty podczas spożywania normalnej diety spalają więcej kalorii niż osoby, które nie przyjmują zielonej herbaty.

Zielona herbata osiąga to poprzez zwiększenie szybkości przemiany materii w organizmie, zwanej termogenezą. Herbatę zieloną matcha badano pod kątem właściwości spalania tłuszczu. Okazało się, że zwiększa metabolizm, który pomaga organizmowi spalać tłuszcz około czterech razy szybciej niż przeciętnie.

 “Stwierdzono, że spożywanie zielonej herbaty zwiększa termogenezę (tempo spalania kalorii w organizmie) z 8-10% do 35-43% dziennego wydatku energetycznego i natychmiast po wypiciu zielonej herbaty matcha spowodowało 25% więcej spalania tłuszczu podczas ćwiczeń” – nutrition53.com. 

Gdy używasz zielonej herbaty, aby schudnąć, masz dużo większą tendencję do utraty tłuszczu, niż gdybyś nie pił zielonej herbaty. Najbardziej oczywistą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy używasz zielonej herbaty matcha w proszku i odchudzasz się, jest jedzenie mniejszej ilości pokarmu.

Jak w przypadku każdej diety.

Następną korzyścią ze spożywania sproszkowanej zielonej matchy, jest fakt, że jest bogata w błonnik. Przecież proszek matchy to cały liść herbaty.

W przeciwieństwie do większości innych planów odchudzania, zielona herbata matcha w proszku pomoże Ci w tym, ponieważ naturalnie działa na kontrolę apetytu. Błonnik w herbacie działa jak wypełniacz w żołądku, mówiąc mózgowi, że jesteś już pełny po zjedzeniu posiłku, zamiast pozwalać Ci się przejadać.

Wymień inne napoje na zieloną herbatę matcha w proszku, a szybciej schudniesz.

Oczywistą korzyścią tego planu jest to, że możesz po prostu zastąpić napoje, które normalnie pijesz, zieloną herbatą, a schudnięcie będzie łatwe!

 

Jak jeszcze zielona herbata matcha w proszku wspiera odchudzanie ?

 

Zielona herbata matcha w proszku zawiera potężne ilości EGCG, substancję wspomagającą odchudzanie.

EGCG jest m.in. stosowany w leczeniu cukrzycy i odnotowano, że ma działanie obniżające stężenie glukozy. Ponadto glukoza może powodować głód, a kontrolując poziom insuliny, kontrolujesz apetyt.

Galusan epigallokatechiny (EGCG) – organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, polifenol pochodzenia roślinnego, pochodna katechiny. Występuje w znacznej ilości w zielonej herbacie gdzie stanowi nawet 1/3 suchej masy. Jest silnym przeciwutleniaczem, 100 razy silniejszym niż witamina C i 25 razy silniejszym niż witamina E. Galusan epigallokatechiny jest estrem kwasu galusowego i epigallokatechiny. Jest częstym składnikiem suplementów diety” – pl.wikipedia.org.

Spróbuj wypić kubek zielonej herbaty matcha po pierwszych ataku głodu, a jesteś na najlepszej drodze do opanowania apetytu!

Słowo termogeneza oznacza dosłownie wytwarzanie ciepła. Zielona herbata matcha zwiększa termogenezę organizmu, jest silnym stłumiaczem apetytu i zwiększa utlenianie tłuszczu. Pomaga organizmowi wykorzystać tłuszcz jako źródło energii. Oznacza to, że organizm preferuje spalanie tłuszczu, a nie białka.

Ze względu na swoją moc i dodatkowe właściwości prozdrowotne, zielona herbata matcha jest idealnym dodatkiem do każdej diety lub programu odchudzającego, w celu zdrowego i skutecznego odchudzania.

Zielona herbata matcha w proszku jest ważnym składnikiem.

Pomaga Ci zwiększyć energię, uzyskać niezbędne składniki odżywcze i ochronę. Przy okazji możesz uzyskać szczupłą sylwetkę, gdy stracisz niechciany tłuszcz w swoim ciele!

 

zielona herbata matcha w proszku na odchudzanie i właściwości zdrowotne

 

Korzyści Zdrowotne Wynikające z Picia Zielonej Herbaty Matcha w Proszku

 

Osoby pijące zieloną herbatę matcha spożywają cały sproszkowany liść herbaty, a nie tylko napar. To jest zasadnicza różnica.

Pozwala to na wykładniczy wzrost wszystkich oferowanych korzyści zdrowotnych. Na przykład jedna filiżanka herbaty matcha jest odpowiednikiem nawet dziesięciu filiżanek parzonych liści zielonej herbaty.

 

Korzyści zdrowotne zielonej herbaty matcha w proszku:

 

 • Znacznie zwiększa energię (ponad 8-10 godzin) bez “kruchości” kofeiny.
 • Poprawia czujność umysłu (składnik L-teanina).
 • Zwiększa spokój i redukuje stres (składnik L-teanina).
 • Zwiększa tempo metabolizmu o 35-40% u regularnie pijących osób, ułatwiając stratę tkanki tłuszczowej.
 • Wykazuje się potężną aktywnością przeciwstarzeniową, dzięki super przeciwutleniaczom.
 • Obniża ciśnienie krwi.
 • Zmniejsza poziom “złego” cholesterolu LDL.
 • Minimalizuje objawy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego).
 • Super walczy z rakiem, dzięki wysokim poziomom polifenoli i katechin.
 • Stabilizuje poziom cukru we krwi.
 • Silny antybiotyk i działa przeciwwirusowo.
 • Silny środek do oczyszczania krwi – detoksyfikator i alkalizator, dzięki wysokiej zawartości chlorofilu.

 

Organiczna Zielona Herbata Matcha w Proszku Jest Potężnym Przeciwutleniaczem, Oczyszcza Krew i Działa Przeciwstarzeniowo

 

Uważa się, że przeciwutleniacze rozbrajają wolne rodniki, reaktywne cząsteczki tlenu, które powodują uszkodzenie ciała poprzez uszkodzenie komórek, tkanek i narządów.

Z czasem szkody powodowane przez te destrukcyjne cząsteczki mogą powodować szereg chorób związanych z wiekiem i innych zaburzeń, w tym miażdżycę, upośledzenie odporności, zakrzepicę, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Alzheimera, demencję, choroby serca i cukrzycę.

W 2005 roku testy na zielonej herbacie matcha w proszku ujawniły, że herbata zawiera najwyższy poziom przeciwutleniaczy na gram w porównaniu z innymi owocami lub warzywami, w tym innymi zielonymi herbatami.

Test ORAC (Oxygen Radical Absorption Capacity) przeprowadzony przez laboratoria zatwierdzone przez FDA w Massachusetts ujawnił, że jeden gram zielonej herbaty matcha, zawiera około 1384 jednostek ORAC.

Jako wzorzec porównawczy, jagody (od dawna uważane za “standard złota”) zawierają 1344 jednostek ORAC na porcję (24 jagody na gram). Dietetycy sugerują, że ludzie powinni spożywać od 3000 do 5000 jednostek ORAC dziennie, aby uzyskać największe korzyści zdrowotne.

Tak więc wystarczy spożyć od 3 do 4 gramów sproszkowanej zielonej herbaty matcha, aby dostarczyć dzienną zalecaną dawkę przeciwutleniaczy.

Matcha, bogata we flawonoidy i praktycznie pozbawiona kalorii, jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają pysznego drinka idealnie pasującego do zdrowej diety” – mówi Brian Takeda, dyrektor regionalny Aiya Corporation. 

Właściwości przeciwutleniające zielonej herbaty matcha przypisuje się katechinom. Katechiny są związkami flawonoidowymi znajdującymi się głównie w zielonej herbacie i mają znaczące właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.

“W rzeczywistości, badania wskazują, że stężenie katechin dostępnych w matcha jest 137 razy większe niż ilość katechin dostępnych w zwykłej zielonej herbacie” – zenmatchatea.com 

Według badań z 2003 roku opublikowanych w Journal of Chromatography A ilość galusanu epigallokatechiny dostępnego z picia matchy jest 137 razy wyższa niż stężenie galusanu epigallokatechiny dostępne z zielonej herbaty China Green Tips i co najmniej trzy razy większa niż z innych zielonych herbat.

“Galusan epigallokatechiny (EGCG) – organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, polifenol pochodzenia roślinnego, pochodna katechiny. Występuje w znacznej ilości w zielonej herbacie gdzie stanowi nawet 1/3 suchej masy. Jest silnym przeciwutleniaczem, 100 razy silniejszym niż witamina C i 25 razy silniejszym niż witamina E” – pl.wikipedia.org.

 

Odmładzające Właściwości Przeciwutleniaczy Zielonej Herbaty Matcha w Proszku – Mało Znany Sekret Młodości

 

Zielona herbata matcha spowalnia proces starzenia.

Uważa się, że bogate w antyoksydanty pokarmy, takie jak zielona herbata matcha w proszku spowalniają proces starzenia, zapobiegając utlenianiu, hamując mutację DNA i pomagając przywrócić uszkodzone DNA.

Galusan epigallokatechiny (EGCG) i matcha skutecznie likwidując wolne rodniki, mogą oferować korzyści dla urody poprzez spowolnienie powstawania zmarszczek wywołanych przedawkowaniem światła słonecznego.

Kiedy Twoje ciało jest wystawione na działanie promieni słonecznych, produkuje enzymy zwane metaloproteinazy, które odgrywają kluczową rolę w naprawie uszkodzonego przez słońce rusztowania skóry.

Jednak nie wszystkie metaloproteinazy są dla nas dobre.

Niektóre metaloproteinazy degradują włókna kolagenowe, a wolne rodniki wydają się stymulować wytwarzanie tych uszkadzających metaloproteinaz. Szkodliwe działanie tych metaloproteinaz gromadzi się z czasem, powodując zmarszczki i drobne linie na skórze.

Przeciwutleniacze z zielonej herbaty matcha są odpowiedzialne za ochronę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Dają nam młodszy wygląd skóry i zapobiegają wielu chorobom zagrażającym życiu.

Oto zielona herbata matcha w proszku w porównaniu z innymi pokarmami bogatymi w przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze z 1 filiżanki zielonej herbaty matcha = 10 filiżanek zwykłej herbaty. A ponadto:

 • 6,2 razy wyższa zawartość przeciwutleniaczy niż w jagodach Goji.
 • 7 razy wyższa niż w ciemnej czekoladzie.
 • 17 razy wyższa niż w dzikich jagodach.
 • 60,5 razy wyższa niż w szpinaku!

 

Zielona herbata matcha w proszku odtruwa organizm i oczyszcza krew

 

Organiczna, sproszkowana zielona herbata matcha jest również silnym detoksyfikatorem zdolnym do naturalnego usuwania metali ciężkich i toksyn chemicznych z organizmu. Wynika to z ich pięknej, żywej, zielonej barwy, co oznacza, że ​​mają wysoki poziom chlorofilu.

Jak już pewnie wiesz, chlorofil rewelacyjnie pomaga odtruć nasze ciało.

Chlorofil, który nadaje zielonej herbacie i innym roślinom swój charakterystyczny żywy kolor, jest silnym detoksyfikatorem, pomagającym wyeliminować zarówno substancje chemiczne, jak i metale ciężkie z organizmu.

Bogate stężenie chlorofilu w zielonej herbacie matcha działa alkalizująco i detoksykuje krew. Daje Twojemu organizmowi większą szansę na dostarczenie dużej ilości tlenu i składników odżywczych do komórek w celu gojenia.

Pomaga to Twojej skórze wyglądać czysto i promienniej.

 

Przepis Na Zieloną Herbatę Matcha w Proszku

 

 

Podsumowanie Korzyści z Picia Zielonej Herbaty Matcha w Proszku

 

Herbata zielona matcha jest około 10 razy silniejsza niż zwykła zielona herbata, a więc ma niezwykle silne działanie terapeutyczne na organizm. Jedna filiżanka herbaty matcha równa się 10 filiżankom zwykłej zielonej herbaty.

Aktywność przeciwutleniająca herbaty matcha jest wyższa niż jagód, 100 razy silniejsza niż witamina C i 25 razy bardziej aktywna niż witamina E.

Herbata matcha zawiera ponad 70 razy więcej antyoksydantów niż świeży sok pomarańczowy i ma ponad 9 razy więcej beta-karotenu niż szpinak. Matcha zawiera również sporo błonnika, a także wszystkie niezbędne witaminy i minerały dla optymalnego zdrowia.

Efekty picia zielonej herbaty matcha w proszku są natychmiast zauważalne po spożyciu, ze względu na wyjątkowo delikatną konsystencję, która zwiększa bioprzyswajalność oraz wchłanianie do krwi i komórek.

Herbata zielona matcha w proszku jest prawdopodobnie najbardziej pożywnym, naturalnie występującym napojem na naszej planecie.


Źródła:

https://www.zenmatchatea.com

https://www.nutrition53.com/blogs/blog/9363667-8-incredible-benefits-of-matcha-green-tea

https://www.thehealthychef.com/2016/04/the-secret-to-anti-ageing-matcha-tea/

https://www.healwithfood.org/health-benefits/matcha-anti.php

https://www.healwithfood.org/health-effects/matcha-powder.php

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zielona_herbata

https://pl.wikipedia.org/wiki/Galusan_epigallokatechiny

By MatchaKaori (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons